Doktor – jak sprawić kompetencje przed wizytą?

Jest wybitnie znacząca kwestią, bo pozwala na stworzenie słusznej atmosfery w gabinecie, bowiem jej brak może świadczyć o złym usposobieniu pana doktora. Doktor przychylny pacjentowi, grzecznie zaprosi go do gabinetu, wskaże krzesło na jakim można usiąść, po czym przystąpi do wywiadu. O podejściu do pacjenta ma okazję zaświadczać sposób w jaki ten wywiad jest przeprowadzany, czy doktor komentuje odpowiedzi na nasze pytania, kpi z nas, czy poniekąd uspakaja. Ma to wpływ nie jedynie na samą wizytę lecz także na jej dalszy ciąg, ponieważ w momencie w którym pacjent czuje się komfortowo wizyta jest mniej nieprzyjemna.

Niestety jednakowoż dziś są lekarze, jacy zachowują się w taki sposób, że pacjent ma wrażenie że siedzą w gabinetach za karę. Niewątpliwie dają to do zrozumienia pojedynczym pacjentom jacy wchodzą do gabinetu.

Wielu takich lekarzy zostaje w następnej kolejności nadzwyczaj nisko ocenianych na stronach na których prowadzony jest ranking lekarzy – przetestuj BliskiLekarz.pl. Nie warto iść do takich fachowców, a także ostrzec przed nimi inne osoby, być może kiedy zmniejszy się frekwencja zmienią swój stosunek do pacjentów, a co za tym idzie polepszy się jakość wykonywanych przez nich usług. Biały personel jest zobowiązany przestrzegać tajemnicy leczniczej, jednak w wielu wypadkach niestety jest ona łamana. Gdy wchodzimy do gabinetu a lekarz komentuje wygląd lub też również objawy choroby poprzedniego pacjenta, jest to niedopuszczalne zachowanie. Mimo to nasze milczenie jest przyzwolenie na tego typu posunięcia. Też w poradni kobiecej, gdy pielęgniarka na całą poczekalnie wykrzykuje pytając która z kobiet jest w ciąży, lub ewentualnie także indywidualnie po nazwisku.

Prawdziwa dyskrecja polega na tym że lekarz rozmawia z pacjentką o jej kłopotach, ale wyłącznie do momentu aż ona wyjdzie z gabinetu, gdy wkracza kolejna osoba to poświęca uwagę jej dolegliwością a nie poprzednich pacjentów. Wiele ujemnych komentarzy wolno w następnej kolejności przeczytać na witrynach gdzie prowadzony jest ranking lekarzy. Jeżeli lekarz się przy nas będzie zachowywał w sposób karygodny możemy go upomnieć, lub ewentualnie też wyjść z gabinetu, i umówić się na wizytę do innego profesjonalisty. Zachowanie lekarza jest uzależnione od tego czy pacjenci mu na to pozwalają, i jaka będzie ich riposta na daną nowinę, przez niego do nich wypowiedzianą.